TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Gry Matematyczne i Logiczne

Historia Konkursu

Konkurs wystartował w 1992 roku we współpracy z organizatorami Międzynarodowych Mistrzostw Francji w GMiL i z poparciem wybitnych wrocławskich matematyków (profesorów: Czesława Ryll-Nardzewskiego, Kazimierza Urbanika, Romana Dudy i Aleksandra Werona i innych). Przez pięć lat Konkurs był afiliowany przy Centrum Metod Stochastycznych im. Hugona Steinhausa na PWr i z każdym rokiem rosła liczba jego uczestników.

W latach 1997-2015 Konkurs był przeprowadzany pod patronatem WPPT PWr i Oddziału Wrocławskiego PTM, przez Komitet Organizacyjny w składzie: doc. dr Janusz Górniak-przewodniczący, profesor Ryszard Grząślewicz (do roku 2005) dyrektor IM PWr, dr Rościsław Rabczuk – przewodniczący honorowy, doc. dr Zbigniew Romanowicz – przewodniczący Jury (od 2004 roku zastąpił go, dr hab. Marian Hotloś). Nastąpił jego spektakularny rozwój Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży szkolnej i dorosłych, ,,amatorów łamania głowy’’, których zachęcały do udziału w nim ciekawe zadania z matematyki elementarnej w formie i treści istotnie różniące się od tradycyjnych zadań szkolnych uwzględniające w większym stopniu metody kombinatoryki, optymalizacji i teorii gier, a często mających charakter łamigłówek matematyczno-logicznych. Z tego typu zadaniami uczestnicy Konkursu mogli się zapoznać na podstawie książki Zbigniewa Romanowicza i Edwarda Piegata „100 zadań z błyskiem” wydanej w 1997 r.

Zawody były trzyetapowe. Etap pierwszy był zrealizowany drogą korespondencyjną. Drugi etap (półfinał) początkowo był przeprowadzany w kilkunastu ośrodkach akademickich, a później przez Internet. Finały ogólnopolskie odbywały się w maju, na Politechnice Wrocławskiej. Najlepsi finaliści krajowi z siedmiu kategorii wiekowych i zawodowych tworzyli polską reprezentację na finały  Międzynarodowe GMil, które corocznie odbywały się w Paryżu. Konkurs miał dobrą renomę w kraju i za granicą, a spektakularne wyniki uzyskiwane przez naszych zawodników na finałach w Paryżu budziły powszechny podziw.

O randze konkursu świadczą również corocznie wręczane najlepszym krajowym finalistom podczas uroczystej gali w Auli Pwr, z udziałem przedstawicieli władz uczelni, puchary ufundowane przez Prezydenta RP, Marszałka Sejmu, Premiera, Ministra Edukacji Narodowej, Wojewodę Dolnośląskiego, Prezydenta Wrocławia, a także cenne nagrody rzeczowe.

Konkurs szeroko popularyzował matematykę rekreacyjną i logiczne myślenie, a także przyczyniał się do wyławiania matematycznie uzdolnionej młodzieży. Wielu uczestników, a zwłaszcza laureatów Konkursu w kategoriach młodzieżowych wybierało studia matematyczne, a po ich ukończeniu zawód matematyka. Do nich należy m.in. parokrotny złoty medalista finałów paryskich, absolwent WPPT PWr dr hab. Bartłomiej Dyda. Kilkunastu uczniów-laureatów finałów paryskich zostało stypendystami Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci lub beneficjentami innych prestiżowych stypendiów.

W roku akademickim 2002/2003, po dekadzie doświadczeń, postanowiono zmienić nazwę Konkursu na Mistrzostwa Polski w GMiL bardziej adekwatną do rangi tej ogólnopolskiej imprezy popularyzującej matematykę rekreacyjną i oraz dostosować polską nazwę do jej francuskiego prekursora i odpowiednika: Championnat des Jeux Mathématiques et Logiques. Od roku akademickiego 2015/2016 Mistrzostwa odbywają się pod patronatem Wydziału Matematyki PWr. Przeprowadza je nowo wybrany Komitet Organizacyjny, którego przewodniczącym został Bartłomiej Dyda.

     

dr Rościsław Rabczuk

Krótko o Mistrzostwach

Politechnika Wrocławska © 2024